Forum Gwardii Innosa

Forum Gwardii Innosa

Ogłoszenie

Witam na forum Gwardii Innosa. Mamy nadzieję że spędzisz tu miło czas. Zapraszamy do Hyde Parku i działu RP.

#1 2011-08-18 14:22:08

Tidas

Guard

Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 31
Punktów :   

IRC

UWAGA UWAGA NA KANAŁ TOWER WCHODZIMY NA SERWIE POLNet
MAMy własny kanał nazywa się #GMP wiem że oryginalnie hehe
Już nie wchodzić na #Tower tylko na #GMP



Instrukcja

...Jak nie zgubić się na czacie, czyli poradnik IRCa dla każdego

Jako gospodarz naszego kanału poczułem się w obowiązku uzupełnić to biedne FAQ, które nie wnosi nic nowego ani ciekawego na ten temat. Właściwie, to nie tyle co uzupełnić, ale napisać od nowa (rzekłem z wrodzoną mi skromnością). Zaznaczam, że jest to poradnik dla kompletnych nowicjuszy, nie sądzę więc, by zatwardziali czatownicy znaleźli cokolwiek nowego. Ale do rzeczy.
IRC (Internet Relay Chat) – jest to sieć służąca do rozmów z ludźmi z całego świata. Od popularnego gg odróżnia się tym, że system IRC opiera się na tzw. Kanałach – pokojach, gdzie jednocześnie znajduje się i rozmawia wiele osób. Z naszego punktu widzenia najważniejsze jest to, że Innos nakazał nam, wiernym sługom Światła, założyć tam naszą siedzibę.

1.Klient IRC
By korzystać z IRC potrzeba nam specjalnego programu, zwanego klientem sieci IRC. Można również łączyć się za pomocą tzw. Appletu (przez przeglądarkę) jest to jednak zwykle uważane za niepraktyczne. Najbardziej popularnym klientem i jednocześnie najprostszym w obsłudze jest mIRC. Najnowszą wersję możemy pobrać stąd.

2.Konfiguracja
Ekran powitalny jest stałym elementem tego programu – zawsze już będzie nam przypominał o konieczności rejestracji. Absolutnie jednak nie należy się nim przejmować, mIRCa można używać na długo po zakończeniu okresu testowego. Odtąd zawsze więc będziemy klikać „Continue”. Następne wyskakujące okienko zostanie nam w pamięci na dłużej – jest to okno konfiguracji programu. Jeśli ktoś naprawdę nie lubi grzebać w tego typu rzeczach , nigdy więcej już tutaj nie musi tutaj zaglądać. Pierwsza konfiguracja jest jednak niezbędna. W polu:
„Full Name” - wpisujemy nasze pełne imię, nick, cokolwiek;
„Email adress” – jak sama nazwa wskazuje, adres naszej poczty elektronicznej;
„Nickname” – nasz właściwy nick, tak właśnie będą nas widzieć inni;
„Alternative” – zapasowy nick, użyty np. podczas awarii sieci (o tym później);
Dla serwera Rizon (aktualnie zbędne, zachowane dla potomnych):
Następnie przechodzimy do okna „Servers” (na drzewku po lewej):
Na liście odszukujemy „Rizon”, klikamy na nim dwukrotnie, następnie znów na „Random Server”. Ponownie w oknie „Connect” wybieramy przycisk „Connect”. Zaznaczam przy tym, że od tej pory będziemy już kilkać go zawsze. Kolejne wyskakujące okienko proponuję wyłączyć (odznaczyć „Pop up favorites…”) i zamknąć.
Dla serwera POLNet:
Następnie przechodzimy do okna „Servers” (na drzewku po lewej):
Wybieramy "Add", następnie w okienku wpisujemy jako nazwę "POLNet" a zaraz poniżej (pole "IRC Server") "torun.ircnet.pl", wybieramy "OK". Na liście serwerów dwukrotnie klikamy na nowo dodany serwer. Wybieramy "Connect". Po połączeniu się wykoczy nam kolejne małe okienko - proponuję je wyłączyć (odznaczyć „Pop up favorites…”) i zamknąć.

3.Na serwerze
Właśnie połączyliśmy się do serwera sieci IRC. Okno z dużą ilością napisów, które właśnie widzimy, to okno serwera. Serwer używa tego do komunikowania się z nami – nie można tutaj nic pisać, nie jest to zresztą do czegokolwiek potrzebne. Ważne jest, że jeśli kiedykolwiek użyjemy jakiejkolwiek komendy (o nich później) właśnie w tym oknie dostaniemy odpowiedź.

4.Kanały
Właśnie na kanałach odbywają się wszystkie rozmowy (poza privami, czyli prywatnymi rozmowami między dwoma użytkownikami). Nazwę kanału zawsze poprzedza znak #. By jednak móc rozmawiać najpierw musimy na dany kanał wejść – w tym celu wpisujemy więc (zawsze na tym pasku na dole, nigdzie indziej zresztą się nie da):
/join #tower
I tyle. Znajdujemy się na kanale, na którym rozmawiamy, dyskutujemy, walczymy… Na dobrą sprawę nic więcej nie potrzeba, by móc cieszyć się IRCem.

5.Komendy
Jednak by móc w pełni wykorzystać możliwości programu trzeba posłużyć się kilkunastoma komendami. Komendy są specjalnymi instrukcjami kierowanymi do serwera, przy czym oczywiście nie są widoczne dla innych użytkowników. Zawsze zaczynają się znaczkiem „/”, i można je wpisywać gdziekolwiek, jako że jest to bezpośrednia komunikacja z serwerem.
Przytoczę najczęściej używane komendy ([] oznacza oczywiście, że sami coś tam wpisujemy):
/join #[kanał] (skrót: /j [kanał]) - Służy do dołączania do kanału o nazwie [kanał]
/nick [nick] - Powoduje zmianę nicka na [nick]
/whois [nick] - Udziela nam informacji o użytkowniku [nick] (użytkownik musi być obecny)
/whowas [nick] - Udziela nam informacji o użytkowniku [nick] (użytkownik nieobecny)
/me [treść] - Wykonanie czynności na kanale (patrz punkt 6)
/quit - Rozłączenie z serwerem (lepiej zawsze użyć najpierw tej komendy, a potem ręcznie zamknąć okno programu)
/leave #[kanał] - Opuszczenie kanału o nazwie [kanał]. Równoznaczne z zamknięciem okna kanłu (ale nie okna programu)
/query [nick] (skrót: /q [nick]) - Otwarcie okna prywatnej rozmowy z użytkownikiem [nick] (równoznaczne z dwukrotnym kliknięciem na nick na liście userów)

6./me
Komenda jest o tyle przyjemna, i nietypowa, że wymaga dłuższego wyjaśnienia.
Sama komenda powoduje, że zamiast typowej wiadomości tekstowej, zostanie wyświetlona akcja, zaczynająca się od nicku użytkownika piszącego – dlatego wszystkie akcje z użyciem komendy /me trzeba pisać w trzeciej osobie. Sam Innos pokaże nam to na swoim przykładzie:
/me rozkazuje Wam paść na kolana i modlić się!
Spowoduje wyświetlenie:
*Innos rozkazuje Wam paść na kolana i modlić się!
/me jest także używana na oficjalnych pojedynkach ŚP: honorowy obserwator może pisać tylko używając tej komendy.

7.Rejestracja nicka
Niezwykle użyteczną funkcją IRC jest możliwość rejestracji nicka. Nie dość, że rezerwuje dany nick tylko dla Was, to na dodatek pozwala sprawować nad nim pełną kontrolę: rozłączyć w każdej chwili z serwera, daje możliwość nadania użytkownikowi uprawnień, wysyłanie wiadomości i wiele, wiele innych atrakcji… Najpierw jednak musimy przebić się przez procedurę rejestracji. Jedyne co potrzebujemy, to odpowiednia skrzynka pocztowa (najlepiej jakaś znana zagraniczna, albo wp, co do działania innych nie mam pewności) i niezarejestrowany wcześniej nick, pod którym zresztą występujemy w momencie rejestracji.
Używamy komendy:
/ns register [hasło] [email]Gdzie [hasło] – nasze hasło, które jest potwierdzeniem tego, że jesteśmy właścicielami nicka;
[email]– nasza skrzynka pocztowa;
Jeśli serwer uzna skrzynkę za wiarygodną, niemal natychmiast powinniśmy otrzymać wiadomość w której będzie zawarta komenda: należy jej treść przekopiować do mIRCa. I tyle. Staliśmy się właśnie właścicielami własnego nicka. Zawsze jednak, gdy włączamy program, musimy w jakiś sposób dać znać serwerowi, że to rzeczywiście my, a nie ktoś, kto próbuje się pod nas podszyć: W tym celu zidentyfikujemy się komendą:
/ns id [hasło]
Z tego powodu hasło jest niezwykle ważne, i nie wolno go zapomnieć.

8.Komendy zaawansowane
Warto zaponać się z kilkoma bardziej skomplikowanymi komendami, które jednak nie raz i nie dwa ułatwią nam życie:
/ns ghost [nick] [hasło] - komenda pozwala nam odłączyć od serwera zarejestrowany nick, wymaga jednak podania hasła. Niezwykle przydatne w dwóch sytuacjach: kiedy padł nam Internet, a na serwerze pozostał tzw. Duch (serwer jeszcze nie załapał, że nas tam nie ma), oraz gdy… ktoś podszywa się pod nas.
/ns info [nick] - udziela nam informacji o danym nicku, bardzo podobne do /whois i /whowas
/cs info #[kanał] - udziela informacji o kanale
/ms send [nick] [treść] - wysyła podanemu użytkownik wiadomość tekstową
/ms list - wyświetla listę odebranych wiadomości
/ms read [numer] - powoduje wyświetlenie wiadomości o zadanym numerze

9.Uprawnienia
Każdy użytkownik ma przydzielony odpowiedni poziom uprawnień - w zależności od niego przy jego nicku pojawia się odpowiedni znaczek:
~ - Owner, właściciel kanału, posiada władzę absolutną;
@ - Op, czyli operator, może kopać i banować, zmieniać temat. Posiadają go tylko i wyłącznie:
- [Luke]
- Elethion
- LowcaP
% - Hop, czyli Half-operator. Użytkownicy z hopem mogą tylko zmieniać temat. Na daną chwilę nie ma osoby posiadającej ten poziom dostępu.
+ - V, czyli Voice. Jedynym przywilejem usera z voicem jest to, że może wciąż pisać po włączeniu trybu moderowanego. W praktyce – voice nie daje żadnych uprawnień. Jednak ładnie wygląda. Mają go wszyscy członkowie Królestwa, jeśli zarejestrowali swoje nicki.

10. Czy wiesz, że...?
- Napisanie pierwszej litery z nicku i naciśnięcie TAB spowoduje automatyczne wpisanie całej jego długości?
- Można pisać kolorową czcionką? Wystarczy nacisnąć ctrl+K i następnie liczbę odpowiadającą kolorowi.
- Można również zrobić kolorowe tło dla tekstu? Po wciśnięciu ctrl+K i wybraniu koloru czcionki wstawiamy przecinek i następnie liczbę odpowiadającą kolorowi tła.
- Do pogrubiania tekstu służy ctrl+B.
- Można przywalić drugiemu użytkownikowi za pomocą olbrzymiego pstrąga? Klikamy prawym przyciskiem myszy na nicku ofiary i wybieramy „Slap!”

11. Przydatne linki
Wikibooks o IRC - praktycznie to samo, co tutaj, ale bardziej łopatologicznie. Do tego jest kilka artykułów dotyczących bardziej zaawansowanych funkcji IRC.
Rizon.net - oficjalna strona serwera, na którym siedzimy. Czasami może się przydać.
ChatZilla - wtyczka do Firefoxa, która sprawia, że przeglądarka staje się jednocześnie klientem IRC. Nigdy nie korzystałem.


IRC FAQ autorstwa darkrevena.




Luke poprosił mnie aby wam tu dać instrukcje Irca każdy ma zainstalować program wejśc na kanał #tower i powiedziec hasło(hasło zostanie podane na pw)

Do rejestracji nicka dobry jest email na gmail.com, u mnie działa - Nambir
Ok ja już jestem~Malica

Ostatnio edytowany przez Tidas (2011-08-18 16:43:52)

Offline

 

#2 2011-08-18 14:30:46

Nambir

Guard

Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 41
Punktów :   

Re: IRC

No w końcu, kiedyś brałem się za IRC, dawno, dawno kilka lat temu i ogarnąć nie mogłem Teraz znalazł się dobrodziej który to wytłumaczył, dobra robota.


http://img233.imageshack.us/img233/3851/handrix.jpg

Offline

 

#3 2011-08-18 14:32:23

Zielarz

Guard

Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 37
Punktów :   

Re: IRC

ja o ile dobrze pamiętam mam wszystko skonfigurowane i działa jak należy więc ja mam spokój.Tylko hasło nie pamiętam


http://img221.imageshack.us/img221/1778/demiu.png
Gwardia Innosa - Knecht Członek Ookami Redaktor TGM
Wiedz że coś się dzieje...

Offline

 

#4 2011-08-18 14:37:53

Tidas

Guard

Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 31
Punktów :   

Re: IRC

hasło wysyłąm na pw macier je napisać na #tower Zielu już je zna i po wysyła

Offline

 

#5 2011-08-18 14:41:22

Malica

Administrator

Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 63
Punktów :   

Re: IRC

Tej skąd to pobrac?


http://img833.imageshack.us/img833/6780/malica.jpg


Gwardia Innosa: Gwardzista


Jeden z ≈Igurusu≈


Redakcja TGM

Offline

 

#6 2011-08-18 14:43:56

Zielarz

Guard

Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 37
Punktów :   

Re: IRC

Tidas napisał:

hasło wysyłąm na pw macier je napisać na #tower Zielu już je zna i po wysyła

Kutwa no nie za bardzo pamiętam ale może sobie przypomnę.coś pamiętam, że mi się to z ogniem kojarzyło.


http://img221.imageshack.us/img221/1778/demiu.png
Gwardia Innosa - Knecht Członek Ookami Redaktor TGM
Wiedz że coś się dzieje...

Offline

 

#7 2011-08-18 14:51:51

Nambir

Guard

Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 41
Punktów :   

Re: IRC

No hasło to jest ambitne, naprawdę


http://img233.imageshack.us/img233/3851/handrix.jpg

Offline

 

#8 2011-08-18 14:56:21

Zielarz

Guard

Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 37
Punktów :   

Re: IRC

Nambir napisał:

No hasło to jest ambitne, naprawdę

Nie wiem nie pamięta ja na kanale królestwa byłem raz coś mi się kojarzy tylko kutwa nie wiem co.Tidas wróci to napisze bo mówię ja mam z okresu czerwiec-lipiec amnezję.


http://img221.imageshack.us/img221/1778/demiu.png
Gwardia Innosa - Knecht Członek Ookami Redaktor TGM
Wiedz że coś się dzieje...

Offline

 

#9 2011-08-18 14:57:53

Nambir

Guard

Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 41
Punktów :   

Re: IRC

No dobra jestem na kanale #tower, ale tam jest tylko @oink i eRepublik, o co chodzi ? (znowu nie ogarniam ...)


http://img233.imageshack.us/img233/3851/handrix.jpg

Offline

 

#10 2011-08-18 14:59:57

Tidas

Guard

Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 31
Punktów :   

Re: IRC

Zielu przeczytaj pw

Offline

 

#11 2011-08-18 15:04:34

Zielarz

Guard

Zarejestrowany: 2011-08-14
Posty: 37
Punktów :   

Re: IRC

No przeczytałem czyli chodzi ci o ten tekst w " " tak ? Aha dobra bi mi się zdrowo poj*bało dobra zaraz powysyłam.

Ostatnio edytowany przez Zielarz (2011-08-18 15:05:59)


http://img221.imageshack.us/img221/1778/demiu.png
Gwardia Innosa - Knecht Członek Ookami Redaktor TGM
Wiedz że coś się dzieje...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
here mapka multimediów benzyna lakowa busy Koln bractwothralla